Zkouška – Joelle Charbonneau

10. září 2016 v 11:35 | Penny |  Recenze
Autor: Joelle Charbonneau
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 304
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 96 %

Vítejte v Tosu, ve městě, kde leží bájná Univerzita výjimečných, která vychovává jen ty nejlepší z nejlepších! Tohle není jen zkouška, je to test, hra na pravdu a boj o život. My čtenáři můžeme být součástí této nebezpečné cesty. Já si ji vybrala a rozhodně nelituju, a co vy? Jdete do toho taky?


Hunger games, Labyrint a Divergence. To jsou série, které jsou právě k této nejčastěji přirovnávány. Největší podobnost jsem já osobně našla v Hunger games. Ano i já jsem si myslela, že nic tak skvělého jako HG přijít nemůže. Jenže tato kniha se k této světové sérii přibližuje mílovými kroky!

"Zkouška", tak zní název prvního dílu z trilogie s názvem Univerzita výjimečných. Tato kniha neměla velkou marketingovou propagaci a tak bylo čistě na čtenářích, zda se do knihy pustí anebo si řeknou, že je to jen další z mnoha. Příběh obsahuje sice podobnosti ze všech možných dystopických sérií, ale tato kniha prostě má schopnost vzít naši (nebo alespoň tu moji) pozornost a nedovolit nám dělat cokoli jiného, dokud nedočteme poslední stranu.

Cia, mladá dívka, která právě končí svou střední školu je naší hlavní hrdinkou. Žije v malém městě se 3 bratry, matkou a otcem. Svět ale rozhodně není takový, jaký býval. Byl zničen válkou a mnohé suroviny jsou jen těžce k dostání. Právě proto se vždy ze všech studentů, co dokončili v daném roce střední školu, vybírají jen ti nejlepší na tzv. Testování, kde musí dokázat své schopnosti a touhu vystudovat Univerzitu výjimečných. Tam se jich dostane ale jen zhruba pětina ze všech testovaných.

Ciin otec byl kdysi dávno taktéž studentem na UV. Nyní se stará o genetickou modifikaci rostlin a stromů, jelikož některé druhy se již na naší planetě nejsou schopny rozmnožovat. Cia by ze všeho nejvíce toužila být vybrána do Testování, jelikož ani jednomu z jejích bratrů se to nepodařilo a ona by moc ráda následovala svého otce. To se jí nakonec podaří, jelikož je se třemi dalšími spolužáky vybrána a musí do Tosu odjet hned další den. V tu chvíli si uvědomí, že už nikdy neuvidí svou rodinu. No, a aby toho nebylo málo, tak jí její otec řekne vše, co o Testování ví. Nebo vlastně spíš neví, jelikož se domnívá, že mu byla vymazána paměť, aby na všechny hrůzy co zažil, zapomněl. I přesto sdělí své dceři vše, co si pamatuje a Cia začíná mít opravdu obavy, zda zvolila správně. Jenže nyní už není cesty zpět a ona se vydává na cestu, ze které není návratu. Jak Cia v Testování uspěje? Komu může věřit? A jak se vypořádá s faktem, že zde může zemřít?

Tohle je opravdu dystopie, která mi od přečtení Labyrintu chyběla. Kniha je vyprávěna hlavní hrdinkou a není možné se do ní nevcítit. V jednu chvíli jsem měla opravdu slzy v očích a celou druhou polovinu knihy otevřenou pusu. Asi se teď ptáte, kde jsem strhla ta 4 procenta. No, v knize najdete taky neskutečně okatou romantickou chvilku, která mi přišla hodně vyhrocená. To je ale vážně vše, co jsem na této knize našla negativního.

Nyní tedy prosím všechny, kdo mají rádi dystopie, aby si knihu alespoň půjčili, jelikož zaručuje skvělou a napínavou zábavu po celou dobu čtení. Za mě jednoduše obrovské doporučení, palec nahoru nebo cokoli jiného, protože tato kniha si to zaslouží.

P. S. Teď už jen čekám na další díl, protože mám asi milion otázek.

 


Komentáře

1 Monis Monis | Web | 10. září 2016 v 13:06 | Reagovat

Hezká recenze :-) Já kolem ní prošla a odložila ji s názorem, že to bude jen další dystopie, kterých se teď vyrojilo spousta, ale jestli se to skutečně dá srovnat s HG, tak už se na to těším :-)

2 Alex Alex | Web | 12. září 2016 v 10:28 | Reagovat

Další boží recenze na další boží knížku ♥ Jsem tak ráda, že se ti líbila jako mě :D A stejně jako ty se nemohu dočkat dalšího dílu, protože chci odpovědi! :D

3 Mad Mad | Web | 18. září 2016 v 19:08 | Reagovat

Knihu právě čtu, jsem kousek za polovinou... ale zatím se mi moc líbí :D

Jinak moc hezky recenzuješ a tvoje fotky knih jsou úžasné! <3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama