Půlnoční prodej Harryho Pottera aneb Bradavické šílenství pokračuje

27. září 2016 v 23:20 | Penny |  Reporty
Jsem přesvědčená, že každý z vás zaregistroval poprask okolo nového "dílu" našeho milovaného chlapce s jizvou na čele. Ti z vás, co čtou mé recenze ví, že jsem Prokleté dítě četla v originále a mám ho již zrecenzovaného. Jenže já jsem vážně velký Pottermaniak a když jsem se dozvěděla, že bude na Václavském náměstí půlnoční prodej, na kterém jsem mimochodem nikdy nebyla, tak jsem věděla, že tam musím vyrazit!


Mým původním plánem bylo si knihu za žádnou cenu nekupovat! Proč? No protože už ji doma mám, sice v angličtině, ale prostě proč mít doma dvě stejné knihy (jasně, že už pár dvojiček takhle doma mám), že? Jenže když jsem uviděla to naše vydání, tak jsem měla takové ty hvězdičky v očích a na rtech větu "To musím mít!". Navíc jsem byla hodně zvědavá na překlad a chtěla jsem ho sama posoudit.

Je vám teda jasné, že ve 23:30 jsem už stála ve frontě před Neoluxorem na Václavském náměstí a nasávala atmosféru ostatních fanoušků, kteří knihu ještě v angličtině nečetli, a tudíž bylo jejich nadšení ještě o to větší, jelikož neměli tušení, jaký příběh se jim dostane do rukou. Palác knih měl celou akci moc hezky připravenou. Mohli jsme vidět Draca Malfoye, Viktora Kruma a další Bradavické hrdiny na vlastní oči a k tomu hrála nám známá filmová melodie, která celou atmosféru jen a jen zlepšovala.

Ve 23:53 nás organizátoři pustili dovnitř, aby si každý vzal svůj výtisk a o půlnoci nám mohl být prodán. V mžiku se u dvou fungujících pokladen vytvořily obří fronty, jelikož prvních 100 zákazníků získalo dárky. Půlnoc byla dramaticky odpočítána a ve chvíli, kdy se pokladny rozjely se spustila u druhé pokladny skoro rvačka o to, kdo bude mít Harryho dřív a získá dárky. Já byla v klidu u druhé pokladny, kde se naštěstí nikdo nebil a tak jsem byla mezi prvními a získala ony slibované dárky. Jo teď asi chcete vědět, o co jste přišli. No tak jako první jsem obdržela (teda kromě knihy samozřejmě) poukaz na 1 + 1 do Bubbleology a potom poukaz na vstup zdarma na předpremiéru filmu "Fantastická zvířata a kde je najít", což byl rozhodně boží a lepší dárek, jelikož jsem se na tenhle film stejně chystala vyrazit do kina.

Teď něco málo, co se týče vzhledu knihy a překladu. Jsem nucena konstatovat, že česká verze je hezčí a praktičtější. Má nám již známý Potterovský formát, což znamená, že je kniha stejně velká, jako všechny ostatní díly této série, ale její povrh už není lesklý, ale matný. Takže to může ukazovat, že je tato kniha podobná svým předchůdcům, ale zároveň se v něčem liší. Taky je to první "díl", který má v sobě všitou záložku (hodně praktické). Nakladatelství Albatros opravdu odvedlo ve velmi krátkém čase skvělou práci!

Tato kniha měla taky jiného překladatele a tím je Petr Eliáš (mimochodem překladatel celého díla spisovatelky jménem Ruta Sepetys). A ano, tohle se mu povedlo! Originál jsem četla před měsícem, takže jsem mohla obě verze velmi dobře srovnat. Prokleté dítě se mi četlo prakticky samo. Bylo to svižné a opravdu podle mě dobře přeložené, jelikož mi české věty dost připomínaly ty anglické.

Za mě tedy skvělá akce na knihu, která by si zasloužila být vnímána jinak, než je. Byla bych ráda, kdyby si lidé nemysleli, že je to další díl, on to totiž není další díl. To, že je to divadelní hra, ví také všichni. A v neposlední řadě se také ví, že J. K. Rowling je autorkou pouze námětu. Já knihu doporučuji, půlnočního prodeje ani v nejmenším nelituju, ale je pravda, že jsem čekala trošku více lidí.

A co vy? Byli jste si pro svého Pottera taky o půlnoci nebo až den poté? Četli jste ho už? A jestli ano, tak čemu jste dali přednost? Angličtině nebo překladu? 


Komentáře

1 Sali Sali | E-mail | Web | 28. září 2016 v 11:39 | Reagovat

Ja si Harryho predobjednala,hned jak byla moznost,a v nedeli,kdyz jsem se vratila z dovolene jsem si knihu vyzvedla.A vecer i precetla :) a jsem ráda,ze jsem si ji koupila,neni to jako predchozi dily,to bylo predem jasne,ale i tak me bavil a stejne jako ostatni dily si ho rada prectu znova :)

2 Bětka Bětka | Web | 28. září 2016 v 13:27 | Reagovat

Nene, tys tam byla?! To jsme se mohly pozdravit :D :D A navíc i u stejné pokladny! :D

3 Alex Alex | Web | 28. září 2016 v 16:55 | Reagovat

Vidět oživlé postavy? Mačkat se v davu a dostat poukaz na předpremiéru? Jeví se to jako ideální akce knihomola či "prostého" fanouška Harryho! Jsem ráda, že se ti překlad líbí, protože by se mi do angličtiny asi pouštět nechtělo :/ A taky se mi moc líbí formát knihy, jsem ráda, že se neinspirovali originálem :) Mrzí mě, že taková akce nebyla tady u nás, ale zase na druhou stranu je mi jasné, že by se to nevyplatilo :D

4 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 2. října 2016 v 16:32 | Reagovat

I když knihu moc chci, tak bych takovou frontu vážně nestála :-D jednou si ji objednám na databazeknih.cz :-)

5 Viallen Viallen | Web | 5. října 2016 v 17:49 | Reagovat

U nás sa tiež oslavovala takto vydanie, no mňa naštvalo, že práve ten český, keď asi o mesiac bude náš... Príde mi to odveci a nechápem, prečo sa práve naše vydavateľstvá toto snažili tak spropagovať. Z môjho pohľadu to nedáva zmysel :D No na knihu sa vážne teším, možno by som si išla aj pekne vystáť radu, mohla by to byť fajn atmosféra :D

6 Bára Bára | Web | 9. října 2016 v 19:07 | Reagovat

Prokleté dítě jsem ještě nečetla, i když už ho mám doma a koukám na něj pokaždé, když jdu kolem knihovny :D. Koketuju s myšlenkou, že si přečtu celého Harryho znovu a zakončím ho touto novinkou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama