Pomsta & Rozbřesk – Renee Ahdieh

20. září 2016 v 20:56 | Penny |  Recenze
Autor: Renee Ahdieh
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 400
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 84 %

Tak a jsem tu zase s žánrem, se kterým se v poslední době prakticky roztrhl pytel. Ano, opět se jedná o retelling! Tentokrát budeme svědky trošku jiného příběhu na motivy "Tisíce a jedné noci". Já nevím, jak vy, ale mně tento žánr nevadí a tohle bylo opět svižné a čtivé.


Na mém blogu jste si už mohli přečíst mé dojmy z aktuálně dvou nejčtenějších retellingů. Jedná se o "Dvůr trnů a růží", který napodobil Krásku a zvíře a o "Stínovou královnu", která nám ukázala Sněhurku z jiného pohledu. Tento příběh nás ale seznámí se známou Šeherezádou, která není rozhodně tak nevinná, jak jsme si mysleli.

Náš příběh se odehrává v zemi jménem Chorásán, kde vládne kalif Chálid. Ten je ale velice krutý. V celé zemi se totiž ví, jaký osud čeká každou dívku, která se stane jeho ženou. Tato dívka se nikdy nedožije dalšího rána, vždy je nalezena mrtvá na hedvábném provazu.

Tento osud potkal i nejlepší kamarádku Šeherezády, Šívu. Aby Šeherezáda pomstila krutou smrt své přítelkyně, tak se rozhodne se dobrovolně stát kalifovou novou ženou. Jejím úkolem bude v noci, než bude zavražděna zabít kalifa. Co se ale nestane, Šeherezáda se nějakým zázrakem do Chálida zamiluje a není schopná mu ublížit. Ani ona tomuto vladaři není lhostejná, vždyť ji ještě nezabil. Šeherezáda neví, co dělat, na jednu stranu chce poslechnout své srdce a na druhou vidí mrtvou Šívu a touhu po pomstě. Co by to ale byl za příběh, kdyby v něm nebyl milostný trojúhelník. Šeherezáda má totiž ještě jednoho muže, který pro ní rozhodně není cizí. Do toho všeho jí neustále vrtá v hlavě důvod, proč by kalif své ženy musel zabíjet. Podaří se Šeherezádě zjistit pravdu? Může pomoci Chorásán zachránit? A který muž pro ni nakonec bude ten pravý?

Napětí, vášeň i tajemství mezi hlavními hrdiny graduje každou stranou. Vždyť jen fakt, že jsem knihu začala číst po cestě vlakem a na jejím konci jsem byla za polovinou tohoto příběhu, mluví za vše. Tato kniha je opravdu čtivá a nedovolí vám v četbě přestat. Má také velmi výrazné a výstižné, někdy až tajemstvím opředené názvy kapitol, které mě nutily knihu neodložit.

Nedělalo mi problém vžít se do každé z postav. Všem jsem fandila od začátku do konce, který je ale bohužel otevřený, nebo možná i bohu dík, jelikož mi nevadí mít víc skvělého počtení, jako je toto. Takže ano, jedná se o sérii, která nemá jen jeden díl. Ale nelekejte se, má díly jen dva! Takže jo, příště už zjistíme, jak to celé dopadne. Autorka samozřejmě napsala i nějaké ty dodatkové novely, ale tak hlavní bude znát ten konec, že jo?!

Co byl ale vážně oříšek byly arabská slovíčka. V celé knize jich najdete několik desítek a slibuju, že u každého druhého nebudete mít tušení, co znamená. Paní spisovatelka ale byla bystrá a na konec knihy přidala slovníček. Takže se nebojte, že byste byli zmatení.

Podtrženo sečteno, tato kniha pro mě nebyla tak skvělá jako "Dvůr trnů a růží", ale rozhodně byla lepší, než "Stínová královna". Co můžu vytknout je onen klišé milostný trojúhelník a pár nudných pasáží.

Takže pokud jste i vy příznivci převyprávěných fantasy příběhů a máte v nich rádi nejen ta kouzla a magii, ale i trošku té romantiky a chcete vědět, zda si Šeherezáda zvolila lásku nebo pomstu, tak je tahle kniha přímo pro vás.

P. S. Prosím CooBoo o velice rychlé vydání druhého dílu, jinak budu nucena sáhnout po originále!


 


Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 20. září 2016 v 21:43 | Reagovat

Taky už čeká v mojí knihovně a Dvůr trnů a růží je na cestě. Jsem zvědavá, jak mě zaujmou, protože Stínovka mě bavila docela dost. Podařená recenze!

2 Alex Alex | Web | 21. září 2016 v 16:06 | Reagovat

Tak klasický příběh Tisíce a jedné noci jsem nikdy nečetla :D Možná je čas to napravit aspoň s tou novou verzí. Ale asi si počkám, až vyjde druhý díl, abych to mohla sfouknout pěkně najednou :) Skvělá recenze ♥

3 Adri Adri | 22. září 2016 v 20:02 | Reagovat

Je uzasna, miluju ji.

4 S. S. | Web | 25. září 2016 v 16:58 | Reagovat

Na knihu se též chystám. Výborná recenze. Můj blog : http://riseknihotani.blog.cz/ . Taky píšu recenze na knihy.

5 Fenris Fenris | Web | 26. února 2017 v 12:29 | Reagovat

K Pomsta & Rozbřesk mám snad jedinou výhradu. Nesnáším Tárika :D :D Prostě ne! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama