Dám ti slunce – Jandy Nelson

3. září 2016 v 11:58 | Penny |  Recenze
Autor: Jandy Nelson
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 360
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 57 %

Tohle je kniha, která po svém vydání způsobila celkem boom u YA čtenářů. Proč? To vlastně sama nevím. Nalákat tento příběh umí opravdu fantasticky, ale to co jsem si měla z této knihy odnést, jsem si zřejmě neodnesla. Byl tento příběh špatný nebo mi jen nesedl?


"Dám ti slunce" vyšlo někdy na začátku února letošního roku. Už díky své přenádherné obálce vzbudila tato kniha pozornost u každého, kdo kolem ní prošel. Jakmile jsem si přečetla tu kupu kladných recenzí, tak mi bylo jasné, že tohle bude přesně ten příběh, který mi sedne. No, tak jsem se v sobě spletla, asi jako nikdy dřív.

Od Jandy Nelson u nás již vyšla kniha "Nebe je všude", která nemá zdaleka tak kladné ohlasy, jako právě její druhá kniha. Jenže i tak (jsem sice asi skoro jediná) mi celý tenhle "jakože" hluboký příběh nesedl. Co na této knize bylo podle mě špatně je na strašně dlouho, proto vám nejdřív zkusím přiblížit děj.

Celá kniha má dvě hlavní postavy a to Noaha a Jude, kteří jsou dvojčata. Hodně důležitou věcí, kterou je třeba zmínit je členění knihy. Je vyprávěna jak z pohledu Noaha, tak i z pohledu jeho sestry. To ale není vše, Noah vypráví zážitky z doby, kdy jemu a Jude bylo 13 let. Naopak jeho sestra popisuje jejich život ve věku 16 let.

Dozvídáme se například tyto informace: Noah je gay, jejich rodina vyvolává duchy, Noah byl šikanovaný, oba se věnují umění a chtějí jít na výtvarně zaměřenou školu, nebo že si s nimi jejich táta moc nerozumí. Vše se ale změní po tragické dopravní nehodě, ve které jejich máma sletěla z útesu a zemřela. Na uměleckou školu se dostala jen Jude, které ale stejně hrozí vyloučení. Noah stále zkouší být blíže ke své matce a taktéž skáče z útesů. Aby Jude na škole setrvala, tak dochází na lekce od jednoho známého sochaře. Co všechno se ale stalo mezi dvojčaty, že se tak odcizily? Dokáže Jude zachránit Noaha a zabránit mu, aby si dál ubližoval?

Teď přichází ta chvíle, kdy vám musím říct, co bylo prostě trošku (podle mě) špatně. Tak za prvé je to duchovno. Já mu jednoduše nerozumím, nevěřím a přijde mi úplně nesmyslné, takže mě logicky hodně nudily veškeré pasáže, které byly této tématice věnované. Za druhé to bude umění. Autorka totiž věnuje hodně stran popisu vytváření soch a jiných uměleckých děl a to mě vážně, ale vážně nebavilo (ani trochu). No a na závěr to bude vzájemná komunikace mezi sourozenci. Naši hlavní hrdinové se mezi sebou baví, jako by jim bylo alespoň 25 a mají toho v životě hrozně moc za sebou. No a to mi přišlo spíš trošku přehnaný no…

Ale nemyslete si, že je tato kniha opravdu tak velkým propadákem! To zase ne. Čte se dobře, jen nemá moc náročný děj. Část Jude byla rozhodně slabší, než ta Noahova, ta mě opravdu bavila. Taktéž v knize najdete momenty, kdy si některé věty čtete několikrát po sobě, protože jsou opravdu zdařilé.

Sečteno podtrženo, pro mě zkrátka průměr. Ale myslím si, že je to spíše mnou. Nějak to nebyl styl, který bych v YA literatuře vyhledávala, ale anotace prostě slibovala podle mě něco jiného. Určitě vás ale od přečtení nechci odradit, kdo má tato záhadná rodinná tajemství rád si jistě přijde na své.

P. S. Nad koncem jsem ale koulela očima i já sama! (Ten byl vážně dobrý!)

 


Komentáře

1 Lauralex Lauralex | Web | 3. září 2016 v 20:59 | Reagovat

Já teda YA nějak moc nečtu, ale postupně docházím k tomu, že bych si tuto knihu chtěla přečíst. Nejdřív mě vůbec nezaujala, pak kolem mě tak zvláštně kroužila a teď mě i docela láká. (jo, můj způsob, jak přicházím k novým knihám, je kapku zvláštní :D)

2 Alex Alex | Web | 6. září 2016 v 13:17 | Reagovat

Duchovno? Umění? Asi jsem udělala dobře, když jsem od té knihy dala ruce pryč :D Myslím, že bych se docela užírala nudou. Na druhou stranu ráda čtu knihy s gay tematikou... Ale tuto asi vynechám, přeci jen jich je dost a docela pochybuji, že když ses ty nudila, že bych se já nějak bavila :D Každopádně se ti kniha podařila krásně vyfotit ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama