To prší moře – Radka Třeštíková

21. srpna 2016 v 14:48 | Penny |  Recenze
Autor: Radka Třeštíková
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 420
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 61 %

Radka Třeštíková je v posledních měsících jednou z nejčtenějších českých autorek. Věřím, že všichni víte, že je to díky její nejnovější knize "Bábovky". Já osobně nemám ráda tyhle "masové" akce, kdy všichni čtou jednu knihu, která je zrovna "in". Proto jsem se rozhodla začít s jejím nejobsáhlejším románem "To prší moře", který je v knihomolské sféře velmi chválený. No, já nevím, jak vy, ale já zažila velké zklamání.


Tuto knihu jsem si plánovala koupit už delší dobu, jelikož mě zaujala jak recenze, tak anotace, která slibovala neobyčejný příběh mladé ženy. Nakonec mi štěstí přálo a knihu jsem pořídila jen za třetinovou cenu (díky bohu), ale pěkně popořádku.

Hlavní hrdinkou tohoto románu je dvacetiletá Hanka, která prožívá životní zlom, jelikož moc neví, co by od svého života chtěla. Její rodiče jsou již delší dobu rozvedení. Hančina matka je sama, tedy spíše se snaží, aby její dcera na její milence nepřišla. Oproti tomu její otec žije s novou ženou a Hanka má najednou nového nevlastního bratra Aleše. Aleš je o 2 roky starší a Hanka se do něj bezhlavě zamiluje. Bohužel se jedná jen o jednostrannou lásku, která je z druhé strany oplácena pouze fyzicky.

Kniha začíná událostí, kterou by Hance jistě nikdo z nás nepřál a to automobilovou nehodou její matky, která v ní bohužel zahyne. O pár stránek dál zjišťujeme taky fakt, že Hančin otec před několika lety spáchal sebevraždu. Hanka tedy nemá kde bydlet a musí žít u své babičky. S tou si ale moc nerozumí a na nějaký čas se přestěhuje k Alešově rodině, aby mu byla blíž. Jejich (pouze) fyzický vztah ale zanedlouho odhalí Alešova matka a Hanka se tedy musí opět vrátit k babičce. Navíc se Hance začne dvořit jeden z kamarádů její matky Hubert, u kterého vám mohu prozradit pouze fakt, že se rozhodně nejedná o muže s nezajímavou minulostí.

Kniha je rozdělena pouze do čtyř částí, které nemají podkapitoly, takže se v nich docela obtížně orientuje a to taky z toho důvodu, že se vždy po několika stranách střídají vypravěči. To nám sice umožňuje sledovat některé důležité okamžiky z více pohledů, ale zase je třeba si uvědomit, že někdy byly tyto pasáže dosti zdlouhavé a pro mě osobně trošku nudné.

Pozitiva se ale i tak dají v této knize nalézt. Je to hlavně hravý a jednoduchý jazyk, který autorka zvolila. Čtenáři se kniha čte opravdu lehce, a i když má přes 400 stran, tak vám proklouzne mezi prsty ani nebudete vědět jak. Dále se mi líbily vlastnosti hlavních postav, které vzhledem k jejich životům byly velice věruhodné.

Bohužel jsem ale na knize zpozorovala i negativa. Děj se totiž zabývá spíše stálou nejistotou Hanky, která ale nemá moc velkou hloubku. Navíc jsem čekala, že autorka dá větší prostor jejímu dost komplikovanému vztahu s Alešem, který pro mě byl hodně zajímavý. Taktéž mi přišlo nudné neustálé opakování některých myšlenek. No a co se týče konce, ten byl jen neskutečně uspěchaný a prostě mi přišlo, že autorka chtěla jen zdramatizovat poslední 2 strany.

Jednoduše díky vysokým hodnocením jsem z knihy zklamaná, jelikož jsem čekala značně víc. V poslední době jsem totiž četla rozhodně lepší prózy z aktuální tvorby českých autorů. "Bábovky" už mám doma, takže se do nich v nejbližší době pustím a opravdu doufám, že budou lepší, než tento román.

P. S. Určitě si ale zjistěte, proč má kniha onen tajemný název "To prší moře". Ten důvod se mi vážně moc líbil!

 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 21. srpna 2016 v 22:10 | Reagovat

Ten název je zajímavý a taky se mi líbí titulní strana díla. Děj mě moc nezaujal a hlavní postavy mě zatím nijak nenadchly. Nemyslím si, že bych se do knihy v budoucnu pustila, ale kdo ví, co bude.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama