Straka na šibenici – Daniel Petr

30. srpna 2016 v 19:42 | Penny |  Recenze
Autor: Daniel Petr
Nakladatelství: Host
Počet stran: 272
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 93 %

Já a současná česká próza jsme velcí kamarádi. Vyhledávám hlavně hluboké psychologické romány (tedy podle mého úhlu pohledu). Mezi ty nej jsem zatím zařadila Sítě od Petry Dvořákové (již zrecenzováno) a Anežku od Viktorie Hanišové (recenze snad brzy bude). No a nyní jsem tuto dvojičku rozšířila právě o Straku na šibenici. Pokud i vy jste příznivci těchto spíše těžších příběhů ze života, tak je tato kniha pro vás jasnou volbou!


Opravdu jen málo knih v dnešní době obsahuje kromě příběhů i něco navíc. Tím navíc mám na mysli myšlenky, které vám nedají spát, jelikož to nejsou jen holé věty, ale prostě a jednoduše něco víc. Tahle kniha opravdu není jen nezáživný příběh. Je to kniha, která vám něco dá, ale taky i něco vezme. Je to kniha, která vám nedovolí usnout. Je to kniha,na kterou nezapomenete. Je to kniha, kterou budete chtít číst znovu, ale zároveň závidět těm, co ji ještě nečetli.

Celý román je koncipován jako náhled do života hlavního hrdiny, který se jmenuje Tomáš. Jeho život máme možnost sledovat od jeho tří let až do nějakých pětačtyřiceti. Sám nám líčí své pocity, dojmy, strasti i radosti. Celá kniha je psána s neskutečným nadhledem a díky nadání pana autora se i přes svou né úplně pozitivní zápletku velice snadno čte.

Tomáš žije od svých tří let sám se svým otcem poblíž německých hranic v polorozpadlé chatrči na pokraji bídy. Jeho matka od nich utekla dva roky po jeho narození. Od té doby jeho otec utratí všechen svůj invalidní důchod za alkohol a syna si jednoduše nevšímá. Pokud mají dojet kupříkladu na sezení k psychologovi, musí pro ně přijet policie, jelikož nemají ani peníze na dopravu do města. Postupně zjišťujeme, jakou povahu vlastně Tomášův otec má, jak to bylo ve skutečnosti s jeho matkou, jak inteligentní Tomáš je, přesto že topí v řece ptáčata a kreslí mrtvé lidi. Během dalších let si otec najde přítelkyni a stejně tak i Tomáš. Rozhodně se nejedná o rodinou idylu. Do toho přicházejí nemoci, peníze, ztráta práce a další běžné situace.

Celá kniha má ukázat, jak nevyhnutelně jsme si se svými příbuznými podobní a to ať se nám to líbí nebo ne. Dokáže to Tomáš změnit? Celý příběh se odehrává za socialismu v Československu, zřejmě i proto si myslím, že kniha může oslovit čtenáře snad v jakémkoli věku. Ať jste mladí nebo staří, vždycky si z této knihy něco odnesete.

Jediné, co bych knize trošičku vytkla je menší čtivost její druhé poloviny. Mně osobně přišla zajímavější a záživnější ta první. Druhá byla pro mě méně čtivá, to ale rozhodně neznamená, že nebyla poutavá.

Podtrženo sečteno mám ve své knihovně další z pro mě cenných literárních pokladů. Opravdu se jedná o knihu, kterou přečtu ještě mnohokrát. Jsem si jistá, že mi vždy dá něco nového a pokaždé mi u ní ukápne slza.

P. S. Pokud opravdu nejste odpůrci české literatury, tak prosím dejte šanci této knize. Je opravdu nádherná.

 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 1. září 2016 v 9:55 | Reagovat

Neřekla bych, že jsem vyložený odpůrce české literatury - fandím jí, ale číst se mi nechce. Přes to věřím, že když autor s nadhledem popíše život, může to být zajímavé. A je pěkné i v knize vidět, že prostě rodina se nezapře :D

2 Lenka. Lenka. | Web | 1. září 2016 v 14:24 | Reagovat

Kniha by mě asi nebavila, ale recenzi na knihu máš napsanou opravdu krásně :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama