Nedej se – Rainbow Rowell

28. srpna 2016 v 19:01 | Penny |  Recenze
Autor: Rainbow Rowell
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 496
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 90 %

Simona Snowa i Baze můžete znát z autorčiny předchozí knihy "Fangirl". Ano, to byla skvělá kniha, ale tahle je jednoduše boží. Ve "Fangirl" jsme měli možnost mít z života těchto hrdinů jen útržky, jenže Rainbow Rowell měla po nějakém čase výčitky a rozhodla se napsat celý Simonův příběh, jelikož se domnívala, že mu to jednoduše dluží. Ano, jsem moc ráda, že jí tohle došlo a tuhle knihu budeme moct ještě dlouho milovat.


"Eleanor a Park" i "Fangirl" jsou skvěle napsané knihy a to hlavně pro dívky. "Nedej se" je ale úplně jiná kniha, která je vhodná pro opravdu každého, jelikož v sobě skrývá snad všechny literární žánry. Když jsem si ale poprvé četla anotaci, tak jsem trošku znejistěla, protože upozorňovala na detektivní zápletku, no a já a detektivky se zrovna dvakrát nemusíme. Nakonec tam byla vyšetřovací část pouze krátce a já ji vlastně skoro vůbec nezaznamenala.

Simon Snow je v našem příběhu student posledního ročníku na Watfordské škole magických umění. Má spokojený život, i když je sirotek a léta tráví v dětských domovech, má totiž svou dlouholetou holku Agátu, skvělou kamarádku Penny a umí čarovat. Celé své studium bydlí s neskutečně nepříjemným spolubydlícím jménem Baz. Jenže podle proroctví je Simon "vyvolený", což znamená, že on jediný může svou magií zastavit velkého Zlořáda Pletichu dříve, než celý jejich svět zničí. Poslední rok ve škole je tedy pro Simona hodně klíčový, jenže už od samého začátku není vůbec jednoduchý. S Agátou se skoro nebaví, jelikož ji viděl před začátkem letních prázdnin s Bazem držet se za ruce. Když si o tom chce s Bazem promluvit, tak zjistí, že jeho spolubydlící ještě do školy ani nedorazil. Simon se sám v sobě nevyzná. Neví, jestli Baze hledat, mít o něj strach nebo ho podezírat z nějakého nekalého plánu. Navíc má Simon již několik let podezření, že je Baz upír. Dokáže Simonův vztah s Agátou tyhle zkoušky ustát? Je Baz opravdu upír? A kam vlastně zmizel? Co když Pleticha vyhraje? No a co když je to ve skutečnosti všechno úplně jinak?

Celá kniha je velice přehledně rozdělena. Skládá se ze 4 knih a ty z jednotlivých kapitol, přičemž v jednotlivých kapitolách se střídají vypravěči, takže máme možnost sledovat pocity jak Simona Snowa, tak Penny, Agáty a třeba i Baze.

Rainbow Rowell v této knize dokázala, že žádný žánr jí není cizí. Na rozdíl od všech jejích předchozích příběhů zde najdete napětí, strach, kouzla, vyšetřování, záhady a nesrovnalosti, ale samozřejmě nemůže chybět nějaká ta láska a pravé přátelství. Zkrátka a dobře, tato kniha má vše, co by čtenář mohl od knihy očekávat a taktéž slibuje, že ji nikdy neodložíte.

Pozitiv je na tomto příběhu celá hromada. Jako první je určitě napětí, které se s každou stranou stupňuje a nedovoluje svému čtenáři ani na okamžik knihu odložit. Dále jsou to opravdu nečekané zvraty, nad kterými budete jen koulet očima. No a v neposlední řadě skvěle zvolený jazyk, kterým je kniha vyprávěna. Já osobně přečetla knihu za nějakých 20 hodin, ano, tak moc mě pohltila!

I přesto jsem v knize našla negativa, přes která jsem se nedokázala přenést. Z pár recenzí jsem se dozvěděla, že je kniha dost podobná Harry Potterovi. Ano, tato kniha má opravdu dost podobný děj (hlavně začátek), no a já jsem se zkrátka a dobře nedokázala úplně zbavit dojmu, že je to trošku neoriginální. Dalším problémem byly pro mě názvy kouzel a jméno hlavního zloducha (Zlořád Pleticha), to jako vážně? Mně to zní prostře dětinsky. Ale čtenář, který se přes tyto věci dokáže přenést, nemá jediný důvod, proč této knize nedat 100 %!

I když jsem měla pár výčitek, tak je tato kniha tím nejlepším, co u nás od Rainbow Rowell zatím vyšlo. Fantasy miluju a tohle je jednoduše směs, která mi naprosto vyhovuje, a troufám si říct, že je to nejlepší kniha, kterou letos nakladatelství Yoli vydalo. Takže za mě jedno velké doporučení!

P. S. Rozhodně snesu víc líbání, než kolik slibuje anotace!

 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 29. srpna 2016 v 21:54 | Reagovat

Že by tam toho líbání mělo být víc?! Jenže to by ta kniha měla aspoň 700 stran :D Jako ne že by mi to vadilo, ale některým lidem třeba ano :D Taky mě ta kniha naprosto pohltila a ještě pořád se mi to nepodařilo setřást (a chci to vůbec?) ♥ Za mě nejlepší postava/vypravěč určitě Baz, protože je úžasný, ale jsem moc ráda, že se ve vyprávění střídali všichni hlavní aktéři, protože dostat se jim do hlavy je něco neskutečného - jsem moc ráda, že už střídání vypravěčů není spisovatelům cizí. Povedená recenze a krásná fotka na závěr - prostě nejlepší pocta, co této úžasné knížce může bloger udělat ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama