Lesní lišky a další znepokojivé příběhy – Současní finští autoři

13. srpna 2016 v 21:12 | Penny |  Recenze
Autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen
Nakladatelství: Pistorius & Olšanská
Počet stran: 128
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 82 %

Kniha Lesní lišky rozhodně není pro každého. Musíte mít trpělivost, touhu a soustředěnost, aby vám tato kniha předala, co má. Ne pro každého to bude pohodové čtení, ale věřím, že je někdo z vás stejný podivín jako já, což znamená, že vás tato kniha jednoduše pohltí!


Lesní lišky jsou typickou finskou antologií. Antologie je soubor povídek, které mají společné téma, v tomto případě se jedná o fantastické příběhy neboli jak je jinak tato kniha nazývána "finské podivno". Mnozí z vás (stejně jako já) jste se jistě v životě s antologií nesetkali. Přiznávám, že jsem z knihy měla celkem strach, ale v závěru se ukázalo, že jsem při nákupu neudělala chybu.

Na druhou stranu má cesta k této knize byla velice komplikovaná a celkem dost nejistá. O jejím vydání jsem neměla nejmenší tušení, až do okamžiku, kdy byla zmíněna v jednom z videí internetového knihkupectví Martinuscz na jejich Youtube kanále. Zde byla nazývána skvostem a naprostým pokladem současné literatury. V tu chvíli jsem si říkala, že knihu musím mít, jenže vzápětí jsem našla dost ostré negativní recenze, které mě od knihy začaly odrazovat. Když jsem ale zjistila, že začíná být nedostatkovým zbožím a stojí pod 200,-, bylo jasné, že ji nakonec zkusím.

Jedná se o opravdu tenkou záležitost, kterou tvoří celkem 7 podivných fantastických příběhů. Obálka je neskutečně fotogenická a mohla bych se na ni dívat od rána do večera. Velkou zajímavostí je fakt, že k vydání této knihy bylo zapotřebí pomoci z FF UK, tudíž kdyby jich nebylo, tak nikdo z nás tuto knihu nedrží v ruce.

No a teď už tedy co najdete uvnitř. Jak jste si mohli všimnout, kniha má pouze 128 stran a obsahuje 7 příběhů, je vám tedy jasné, že každý z nich je velice krátký. Nenechte se ale zmást, protože i tak se jedná o dokonale promyšlené povídky. Kromě jednoho příběhu byly všechny naprosto skvělé. Některé měly napínavý děj, jiné promyšlený sci-fi svět, další byly určeny k hlubokému přemyšlení. Najdete tu i tvorbu z pera autora legendárního Literárního spolku Laury Sněžné.

Mezi mé nejoblíbenější příběhy patří bezpochyby Lesní lišky a Kéž bychom tu byli taky. Zde se jedná o neskutečně napínavé a promyšlené osudy hlavních hrdinů, které mi nedaly spát a kvůli kterým jsem málem přišla pozdě do práce. Autoři si pohráli s našimi smysly i fantazií a neustále nám vyvraceli naše teorie na případný konec.

Naproti tomu Čarodějná kolébka byla jen jakýmsi o ničem vypovídajícím příběhem, který obsahoval situace, které já osobně moc nevyhledávám. Například vzkazy od mrtvých nebo dlouhý popis hudebního talentu. To byl pro mě ale jediný přešlap této knihy.

Po dočtení jsem pochopila, že tato kniha opravdu nemůže vyhovovat každému čtenáři. Ne každý má totiž bujnou fantazii, ne každý bude soucítit s hlavními postavami a ne každý se bude cítit pohlcen. Já osobně jsem si knihu zamilovala, jelikož je to opravdu neobyčejný a velice originální titul v mé knihovně, který jsem rozhodně nečetla naposledy.


P. S. Kniha je nyní vyprodaná, tudíž ten z vás, kdo má pocit, že by se mu tato kniha mohla líbit, si ji musí obstarat co nejdříve!

 


Komentáře

1 Orvokki Orvokki | E-mail | Web | 14. srpna 2016 v 10:48 | Reagovat

No, úplne by som netvrdila, že k tomu aby knižka vyšla, bolo potreba študentov. Fínskych prekladateľov, naviac mimoriadne kvalitných, je v ČR pomerne veľa. Skôr je skvelé, že dostali šancu práve aj študenti a pod vedením skúsenejších prekladateľov, najmä teda Lenky Fárovej, si mohli aj oni vyskúšať, aké to je preložiť text z fínčiny.
Ja som knižku objavila na veľtrhu Svět knihy, kde bola predstavená aj autorkou prvej poviedky, Johanou Sinisalo. Bavila, niektoré poviedky viac, niektoré menej, ale keďže som sa s "fínskym podivnom" nestretla prvýkrát (a dúfam, že nie ani posledný), vedela som, čo od nej očakávať a že to bude niečo pre mňa. Súhlasím, že asi nesadne každému, ale kto chce objaviť niečo nové, Lesní lišky sú na to ako stvorené. :)

2 Alex Alex | Web | 16. srpna 2016 v 10:13 | Reagovat

No, tak tato kniha nejspíš nebude nic pro mě :) Mám sice ráda fantasy a ráda u knih přemýšlím, ale nemám ráda povídkové knihy. Věřím ale, že je to zajímavé čtení, které mohou okouzlit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama