Kázání ohně – Francesca Haig

25. srpna 2016 v 19:01 | Penny |  Recenze
Autor: Francesca Haig
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 384
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 79 %

Knihy, které se zabývají konci světa nebo lépe řečeno jejich postupnou devastací mě neskutečně baví. Kupříkladu Labyrint je jednou z mých nejoblíbenějších knižních sérií vůbec. "Kázání ohně" je ale jiné a přitom dosti podobné jiným dystopickým ságám. Tohle je příběh, který je ponurý a depresivní, ale přesto si z něj odnesete fakt, že i my můžeme jednoho dne takto dopadnout.


"Kázání ohně" je kniha s naprosto kouzelnou obálkou, která působí zastarale (motiv opálených stran) a zároveň nebezpečně (znak omegy). Skoro každý, kdo kolem této knihy prošel (včetně mě) do ní musel alespoň nahlédnout. Námětem knihy jsem byla okouzlena, jelikož mi připadal hodně originální. Byla jsem si jistá, že mě čeká cesta, ze které mohou hrdinové vyjít živí, ale i mrtví.

Náš příběh nás zavede na planetu Zemi, která se nachází v hrůzném stavu, jelikož před 400 lety na ní došlo k obrovské explozi, která celé krajiny nadobro zničila. Lidé, kteří přežili se museli snažit zachránit co nejvíce lidí a postupem času i celou lidskou rasu. Jak ale zanedlouho zjistili, rozmnožování nebylo možné. Byla tedy jen otázka času, kdy všechno živé vyhyne. V tu chvíli se ale stal zázrak a lidé začali opět rodit děti. Jedinou zvláštní věcí ale byl fakt, že všechny se rodily jako dvojčata. A to ne ledajaká. První z dvojčat bylo velice silné, zdravé a zdatné dítě bez známek postižení. To ale vždy nevyhnutelně postihlo dítě druhé. Druhé z dvojčat totiž mělo většinou o končetinu navíc nebo mu nějaká zase chyběla. Když všichni zjistili, že se všechna dvojčata rodí na stejné úrovni, rozhodli se je oddělit. Zdravé dítě bylo nazýváno Alfou a jako jediné mělo možnost žít normální život, jeho sourozenec byl potom Omega, který byl poslán do zajetí. Omegové byli na začátku likvidování, jenže v tu chvíli lidé zjistili, že existuje Stigma. Co to je?

"Pokud jeden z dvojice zemře, umírá i ten druhý!"

A tak tomu opravdu bylo. Když se lidé snažili zneškodnit Omegy, tak vždy umřel i Alfa, který k danému dvojčeti náležel. Proto se svět rozdělil na tábory, kde byli Omegové vězněni a okrádáni a na Alfy, kteří jediní mohli opět plodit děti a žít správný život.

Hlavní hrdinkou je dívka jménem Cass, která se jako jedna z mála narodila se svým dvojčetem Zachem bez viditelných známek postižení. To se stávalo pouze výjimečně a takovýto Omega měl takzvaný dar jasnovidectví. Zach byl velice významný člen rady Alfů, tudíž měl i mnoho nepřátel, kteří se ho snažili zneškodnit. Proto Zach jednoho dne nechá zatknout a uvěznit Cass, aby se ochránil. Té se ale podaří uprchnout a na své cestě za svobodou zachrání i jednoho jednorukého vězně, který si ale nic ze své minulosti nepamatuje. Čeká je nebezpečná cesta plná nástrah. Cass má ale jasný cíl, zrovnoprávnit životy Alfů i Omegů. Jak tohle může dopadnout? Je vůbec nějaká šance, že by se to mohlo Cass podařit?

I když děj zní opravdu velmi lákavě, přesto jsem nucena napsat i pár negativ. První polovina knihy mi přišla opravdu velmi čtivá, jelikož je příběh prokládán i retrospektivními zážitky z dětství Cass a jejího bratra. Druhá polovina je ale poněkud zdlouhavá a místy mě opravdu nudila.

Jinak má ale kniha obrovský potenciál a námět je opravdu originální. Na další díl se velmi těším, jelikož mě zajímá, jaké osudy hlavní hrdiny čekají. Pokud i vy máte rádi dystopie, tak je tato kniha přesně pro vás!

P. S. Kniha je pravdu fotogenická, takže rozhodně vytáhněte fotoaparáty!

 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 25. srpna 2016 v 21:48 | Reagovat

ta fotka je prostě boží!!!! ♥ no, máš pravdu, že kolem této knihy nejde projít bez povšimnutí :D ale asi mi bude stačit půjčit si ji v knihovně a investuji do Labyrintu :D

2 Aires Aires | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 0:03 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Knížku jsem četla a bavila mě :) Jen ten začátek byl pomalejší. Už aby byl další díl :)

3 Myanmar Myanmar | Web | 27. srpna 2016 v 21:30 | Reagovat

Fotky krásné a moc pěkně napsaná recenze :) Kniiha sice není úplně můj žánr, ale fotogeničnost se jí fakt upřít nedá!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama