Harry Potter and the cursed child – J. K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany

9. srpna 2016 v 21:40 | Penny |  Recenze
Autoři: J. K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Nakladatelství: Little, Brown
Počet stran: 344
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 95 %

Nemožné se stalo skutečností! Bradavice spolu s Harrym jsou zpět, i když si mnozí z nás mysleli, že tento okamžik už nikdy nepřijde. Je tu volné pokračování, které sklízí všemožné ohlasy a to jak pozitivní, tak negativní. Ano, tato kniha má své mouchy, ale nakonec budete zase celou říší čar a kouzel milovat a ronit slzy nad tím, že příběh skončil.


Já a Harry budeme už nadosmrti nerozluční přátelé a tak je jasné, že už nějakou dobu jsem věděla, že se chystá divadelní hra, která by měla vyprávět o životě našich milovaných hrdinů po 19 letech. Nebojte se, žádné spoilery tu nenajdete (i když bude těžké vám nic neprozradit).

Když se vydání tohoto scénáře blížilo, tak jsem den co den přemýšlela, zda si knihu koupím v originále nebo si počkám na český překlad. 2 dny před vydáním jsem ale zjistila, že originál bude u nás stát neskutečných 700,- a svou touhu po této knize jsem musela potlačit. 1. 8. ale už všichni správní "Potteromani" tuto knihu měli a hltali každou stranu, takže je vám jasné, že jsem se nakonec odhodlala tuto sumu přijmout a jít si Harryho koupit.

Jenže najednou přišel problém. Harry byl všude vyprodaný a já už ztrácela naději na jeho získání. Nakonec se na mě ale štěstí usmálo a získala jsem poslední kousek v jednom zapadlém knihkupectví u nás ve městě. Jasně, že jsem ještě ten den musela do Bradavic vyrazit!

O čem vypráví tento nový příběh vám nemůžu vůbec říct, jelikož sebemenší nástin by vám zkazil váš literární zážitek. Zkusím tedy jen naznačit, na co se v knize můžete rozhodně těšit. V první řadě se opět setkáte se svými starými milovanými hrdiny, kteří budou opět skvělí, tedy až na Harryho, který mi občas nečekaně lezl na nervy, stejně jako jeho syn Albus Severus, který je společně se synem Draca Malfoye jednou z hlavních postav. A právě syn Draca Malfoye je velice sympatickou novou osobou, kterou v této knize potkáte. No a neuhodnete, koho potkáte dál, třeba profesora Snapea i profesorku McGonagallovou. Moudrý klobouk usedne na hlavu nejednomu hrdinovi a mou poslední zmínkou bude fakt, že převraceč času bude hrát důležitou roli. Víc už vám ale opravdu prozradit nemohu!

Jistě jste už všichni zaslechli, že tato kniha není skoro vůbec podobná svým předchůdcům. Má jiný formát, nenapsala ji původní autorka a je psaná formou scénáře. Tato forma má své výhody i nevýhody. Výhodou je bezpochyby rychlá orientace v postavách, díky tomu knihu přečtete opravdu velice rychle. Jasnou nevýhodou je ale fakt, že tento styl nás ochudí o popisy míst a děje, na které jsme z předchozích dílů všichni zvyklí. No nebudu vám lhát, prostě to není ono. Rozhodně se ale nebojte angličtiny, která je vcelku jednoduchá a všichni, kdo mají za sebou pár let učení tohoto jazyka, by ji měli hravě přečíst.

Kniha je ale rozhodně čtivá a umožní vám mít opět ten kouzelný pocit z celého příběhu. Budete cítit nostalgii a v jisté fázi vám vůbec nebude vadit forma scénáře. Zápletka je skvělá a děj graduje každou stranou.

Nový díl Harryho Pottera vám i přes to mohu opravdu jen doporučit. Jednoduše se přeneste přes formu, kterou je psaný a budete si užívat každé slovo. Koupě rozhodně nelituju a pro ty z vás, kteří angličtinu úplně neovládají, mám informaci k českému vydání, které by mělo být ke konci září.

A co vy, četli jste už Harryho nebo čekáte na překlad? Líbil se vám?

P. S. Anglická verze je opět skladem, tak neváhejte!

 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 16. srpna 2016 v 10:14 | Reagovat

Já si počkám na překlad, naštěstí to nebude moc dlouho trvat :) Moc mě mrzí, že to vyšlo jako scénář, ale zase chápu, že nemohli napsat normální knihu a pak z ní udělat scénář :D Knihu si chci koupit hlavně z nostalgie, protože HP a jeho svět je celé moje dětství ♥

2 Helena Helena | 2. září 2016 v 20:32 | Reagovat

Cena, za kterou to prodávají v ČR, je fakt nehorázná. Nicméně ebook z Amazonu mě stál jen něco málo přes 400 Kč.

3 © Trisha / The-Trisha.blog.cz / © Trisha / The-Trisha.blog.cz / | Web | 5. září 2016 v 16:00 | Reagovat

Už sa neviem dočkať knihy, určite si ju kúpim nakoľko som skalný fanúšik Harryho :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama