Uvnitř mé hlavy – Francesca Zappia

16. července 2016 v 21:09 | Penny |  Recenze
Autor: Francesca Zappia
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 368
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 85 %

Na knihu "Uvnitř mé hlavy" jsem čekala asi půl roku. A jestli to stálo za to? To rozhodně ano! Je to jedna z mála knih young adult žánru, která není pouhým příběhem o ničem. Je v něm něco víc, a to schizofrenie hlavní hrdinky. Že o ní nic nevíte? Já také ne, ale právě uvnitř její hlavy vše zjistíte!


Uvnitř mé hlavy je ten typ knihy, který vás zaujme už svou krásnou obálkou a pak i lákavou anotací. Je to příběh, který vás chytne za srdce a díky Alex (hlavní hrdince) objevíte úplně nový pohled na svět a třeba i uroníte nějakou tu slzičku.

No a teď už tedy konečně o kom tento zajímavý příběh je. Představte si, že od malička máte pocit, že zažíváte opravdu zvláštní věci. Jako třeba že vypustíte humry z nádrže a vaše maminka vám potom řekne, že jste žádné humry nevypustila, ale vy jste si jistí, že víte, co jste udělali. No a zhruba v 7 letech vám diagnostikují lékaři schizofrenii a celý život se vám nadobro změní. Tohle je život naší hlavní hrdinky Alex.

Snad u každé věty jsem se divila, jak s touto nemocí může Alex žít. Máte svůj život, máte vzpomínky, ale nikdy doopravdy nezjistíte, jestli jste si je nevymysleli nebo která část z nich byla skutečná. Za zmínku rozhodně stojí rodiče Alex. Chodí s ní k doktorovi a Alex pravidelně bere léky, které brát má, jenže její máma je toho názoru, že když její dcera bere léky, tak je vše jak má být. Je vám ale jasné, že tak to není, že už nikdy nepřestanete pochybovat. Nemám pravdu?

Děj knihy začíná v okamžiku, kdy Alex nastupuje do nové školy a seznamuje se se svým spolužákem Milesem. Je více než jasné, že je to pohledný a milý kluk, jenže Alex se domnívá, že když je to kluk přesně podle jejích představ, tak přece nemůže reálně existovat a má pocit, že je jen uvnitř její hlavy.

Alex s sebou raději všude nosí svůj fotoaparát, aby mohla realitu od představy odlišit, protože snad její největší noční můrou je situace, kdy by všichni ve škole zjistili, jaká je. Ale aby Alex zapadla do kolektivu, musí chodit na různé třídní akce a některým situacím se holt nelze vyvarovat úplně. No, a aby to všechno bylo ještě více komplikované, tak vám napovím, že ani Miles není tak úžasný, jak se zdá a má svá tajemství, a dokonce i Alex zjistí, že o své rodině neví vše.

Kniha je vyprávěna samotnou Alex, takže jako čtenáři máme možnost prožívat celou knihu jako ona, jelikož ani my nevíme, co je fantazie a co skutečnost. Autorka vám umožní se naprosto s hlavní hrdinkou ztotožnit a možná to je ten důvod, proč na mě tento příběh tak silně zapůsobil.

Jak moc velká je představivost Alex? Dozví se škola o její nemoci? Je Miles vymyšlený, nebo skutečný? A jakou má spojitost humr s šachovou figurkou? To všechno zjistíte v tomto skvělém románu! Je to ten typ letního čtení, který byste si neměli nechat ujít.

P. S. Ke čtení doporučuji sklenici domácího ledového čaje!

 


Komentáře

1 Adris Adris | Web | 27. července 2016 v 18:37 | Reagovat

Pěkné fotky:). Tato kniha byla opravdu zajímavá:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama