Nechovej se jako pitomec – Meghan Doherty

19. července 2016 v 16:25 | Penny |  Recenze
Podtitul: Průvodce etiketou pro náctileté
Autor: Meghan Doherty
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 192
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 82 %

Jak velký osobní prostor člověk potřebuje? Kdy se nemáme koukat člověku do očí? Kdy je vhodné přispívat na domácnost? Etiketa je nedílnou součástí našeho každodenního života, a pokud na tyto otázky neznáte odpovědi, tak vám nabízím velice jednoduché řešení v podobě knihy "Nechovej se jako pitomec".


Než se pustím do samotné recenze, tak by jistě stálo za zmínku, že když jsem tuto knihu dostala poprvé do ruky, tak mě sice zaujala obálka, ale řekla jsem si, vždyť je to etiketa, to nemůžu nikdy přečíst. Jak jednoduše jsem se sama v sobě spletla. Tohle není obyčejná etiketa, ale opravdu zajímavě zpracovaná kniha, při jejímž čtení se sice naučíte něco nového, ale mimo jiné se budete smát od začátku až do samotného konce!

Tento průvodce etiketou je rozdělen do celkem 7 logických kapitol a závěrečného bonusu. Každá kapitola se věnuje jedné konkrétní oblasti (např. Ve škole), ve které nalezneme vždy chronologicky za sebou seřazené kroky k tomu, abychom svým chováním nepatřily mezi pitomce.

Již v samotném úvodu knihy si podepíšete "Prohlášení o potírání pitomosti" u kterého se neskutečně pobavíte. Následuje první kapitola, která se věnuje vztahům s ostatními lidmi a naučí vás, jak je vhodné se hádat nebo v jakých situacích lze vtipkovat. Jako další je část nesoucí název "Doma", ve které odhalíte důležitost hygieny nebo pravidelného úklidu. Po přečtení oddílu "Ve škole" budete respektovat učitele a vědět, jak se obléci na společenskou událost a zajistit si na ni doprovod. "V práci" je kapitola, která vám doslova zařídí práci vašich snů. Pokud nevíte, co dělat, tak v této knize k tomu najdete přesný postup. Zorganizovat si efektivně volný čas je mnohdy velmi obtížně, ale v tomto průvodci naleznete veškerá nezbytná pravidla, která povedou k vaší spokojenosti. Autorka se nezapomněla věnovat ani cestování, poodhalí vám pravidla chování v městské hromadné dopravě, ale i jiných prostředcích. No a poslední část knihy se věnuje internetu. Mně osobně přišla tato kapitola vzhledem k dnešní době snad nejvíce užitečná a přečíst by si ji měl opravdu každý. No a na závěr knihy je vložen bonus, u kterého se smíchy doslova zblázníte (nemůžu říct jaký, jelikož bych vás připravila o ten smích, který budete mít už při přečtení názvu)! Tohle byla ale jen ochutnávka toho, co v knize najdete (je tam toho totiž mnohem víc).

Kniha ale nabízí ještě jednu zvláštnost a tou jsou originální a neskutečně zábavné ilustrace, které máte na každé straně po celou dobu četby. Umožní vám si konkrétní situace názorně představit a rozhodně nebudete mít z četby pocit, že před sebou máte učebnici. Díky ilustracím se mi tato kniha četla prakticky sama!

Jediná věc, kterou bych této knize vytkla je její podtitul "Průvodce etiketou pro náctileté". Kniha je sice uzpůsobena situacím, které právě mladí teenageři řeší (např. jak se obléct na rande), ale najdeme v ní i oddíly, které se zabývají třeba nezaměstnaností, a buďme upřímní, to se snad žádného náctiletého netýká.

Já byla z knihy tedy velice mile překvapená. Nejen, že jsem si opět zopakovala pravidla etikety, ale dobře jsem se u čtení bavila a byl to pro mě spíše čas strávený odpočinkem u dobré knihy, než četba odborné literatury. I když se tedy nejedná o román, tak vám tuto knihu doporučuju (ať už jako vhodný dárek nebo nezbytnou součást knihovny).

P. S. Chceme, aby na světě bylo méně pitomosti a hulvátství a tahle kniha je rozhodně prvním krokem k úspěchu!

 


Komentáře

1 Monis Monis | E-mail | Web | 19. července 2016 v 19:48 | Reagovat

Tahle kniha vypadá vážně zajímavě. Myslím, že oživení etikety a zásad správného chování by neuškodilo nikomu, a pokud je to zábavnou formou, tak tím líp :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama